Iš lito istorijos. Monetos

Iš lito istorijos. Monetos (rež. R. Šilinis, Studija 2000, Lietuvos bankas, 2004 m., 1 val. 12 min. 1 sek.). „Pinigai yra vienas nuostabiausių žmonijos išradimų. Aš manyčiau, kad pats nuostabiausias. Gal tik ugnies naudojimas, rato išradimas gali būti su juo lyginamas… “, – teigia filosofas Arvydas Šliogeris, vienas iš filmo pasakotojų.
Filme pristatoma lietuviškų monetų istorija nuo seniausių laikų iki valstybingumo atgimimo XX amžiuje. Ši epochų kaitos panorama žiūrovams atvers monetose užfiksuotų heraldikos ir pačių monetų kaldinimo technologijos subtilybes, mažai žinomas plačiajai auditorijai. Filme netrūksta ieškojimų ir netikėtų atradimų: aiškinamasi, kuris kunigaikštis pirmasis ėmė kaldinti lietuviškas monetas, apžvelgiama XVI a. Vokietijos monetų knyga, kurioje rasta ir lietuviškų pinigų eskizų, ir t. t.
Vaizdo pasakojime apie lietuviškas monetas gausu kruopščiai atrinktos archyvinės ir ikonografinės medžiagos, matyti unikalių pinigų gamybos kadrų iš Lietuvos monetų kalyklos Vilniuje. Šiame filme dailininkai dalijasi pasakojimais apie ypatinga proga išleidžiamas kolekcines (progines) monetas, jų kūrimo procesą ir kolekcionavimą. Pastebima, kad lietuviškos kolekcinės (proginės) monetos ne tik dažniau dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose konkursuose, bet ir sulaukia daugiau Europos ir pasaulio kolekcininkų susidomėjimo.
Filme suburtas ir įamžintas didelis būrys Lietuvos numizmatikos, heraldikos žinovų ir kolekcininkų, dabartinių monetų kūrėjų: istorikas Edmundas Rimša, filosofas Arvydas Šliogeris, numizmatas Stanislovas Sajauskas ir kt. Kalbinami Estijos, Baltarusijos ir Armėnijos bankų atstovai, jie dalijasi savo įspūdžiais ir nuomonėmis apie Lietuvos monetų kalyklą.

FacebookTwitterGoogle+