Iš lito istorijos. Banknotai

Iš lito istorijos. Banknotai (rež. R. Šilinis, Studija 2000, Lietuvos bankas, 2002 m., 1 val. 2 min. 38 sek.). Banknotų kūrimas yra kur kas sudėtingesnis procesas negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kaip buvo nuspręsta, ką reikėtų vaizduoti ant lietuviškų banknotų? Kodėl jų nepuošia Lietuvos kunigaikščių atvaizdai? Kodėl žymių Lietuvos asmenų portretai yra dešinėje pusėje, o ne per vidurį? Šiame filme atsakoma į šiuos ir daugybę kitų klausimų, pateikiami keli intriguojantys faktai, leisiantys susipažinti su tarpukario Lietuvos 1000 litų banknotu, sužinoti, kaip ant 50 litų banknoto atsirado Katedros vaizdas.
Kas yra lito „tėvas“? Kol šiuo klausimu filme diskutuoja visuomenės veikėjai Vytautas Landsbergis, Gediminas Vagnorius ir tuometis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Bronius Povilaitis, pirmoji nepriklausomos Lietuvos Ministrė Pirmininkė Kazimiera Prunskienė pasiskelbia esanti lito „mama“.
Šis dokumentinis filmas buvo sukurtas 2002 m. Lietuvos banko ir lito 80 metų jubiliejaus proga. Jame tuomečiai valstybės vadovai, bankininkai, istorikai, menininkai dalijasi savo atsiminimais apie lito atgimimą atgavus nepriklausomybę, atvirai išsako savo nuomonę prieštaringais lito istorijos klausimais ir aptaria euro temą. Filme perteikiami bendrieji nacionalinės valiutos istorijos bruožai, išsamiau atskleidžiama lietuviškų banknotų kūrimo raida, pasakojama apie parinktus banknotų apsaugos būdus.

FacebookTwitterGoogle+