Geriausiai apsaugota moneta pasaulyje

Vakar, kovo 28 d., D. Britanija išleido naujo pavyzdžio 1 svaro vertės monetą.  Skelbiama, kad tai kol kas geriausiai apsaugota moneta pasaulyje. Kodėl?

Neįprastas monetos dizainas.

1983 m. 1 svaro moneta pakeitė iki tol cirkuliavusį to paties nominalo banknotą ir nuo to laiko nesikeitė. Taigi monetos dizainas iš principo nesikeitė 33 metus. Kita problema – ši moneta buvo dažnai padirbinėjama. Manoma, kad apie 3 proc. apyvartoje esančių dabartinių apskritų 1 svaro monetų yra klastotės.

 

Naujoji moneta išleidžiama 1,5 mlrd. vienetų tiražu ir yra visiškai naujos išvaizdos. Moneta – dvylikabriaunė, o ne apskrita kaip ankstesnio dizaino. Tiesa, tai nėra pirma tokios formos moneta D. Britanijoje, dvylikabriaunės yra 20 ir 50 pensų monetos, o nuo 1937 iki 1971 m. čia cirkuliavo 3 pensų moneta, taip pat turėjusi 12 briaunų.

Kuo moneta primena eurus?

Naujovė D. Britanijoje – moneta pagaminta iš dviejų metalų. Išorinis žiedas yra auksinės spalvos ir pagamintas iš nikelio ir žalvario mišinio, o vidinis – sidabrinės spalvos ir iš nikelio. Šis spalvų derinys primena 1 euro monetą. Tiesa, už euro monetą ji truputį didesnė ir sunkesnė (nors už ankstesnę 1 svaro monetą ši yra ir lengvesnė, ir mažesnė).

Briaunos taip pat ypatingos: dvylikabriaunės monetos tik kas antra briauna – rantuotos, dėl to tokias monetas padirbti sunkiau.

 

Aversas ir reversas.

Atvaizdai ant monetų kurti pagal 3 pensų monetos pavyzdį. Averse puikuojasi naujausias karalienės Elžbietos II portretas, sukurtas 2015 m. (pirmą kartą po 1998 m.). Jo autorius – dailininkas Džodis Klarkas.

Įdomu, kad reverso vaizdą sukūrė… penkiolikmetis! Buvo surengtas viešas konkursas monetos dizainui sukurti, o jame dalyvavo daugiau kaip 6 000 dalyvių. Nugalėjo 15 metų moksleivis Deividas Pyrsas. Jo sukurtame atvaizde D. Britanijos teritorijų simboliai (anglų rožė, valų poras, škotų usnis ir Šiaurės airių trilapis dobilas) apsupti karališka karūna.

Averse ir reverse galima rasti unikalių apsaugos požymių. Po karalienės portretu – į hologramą panašus svaro simbolio atvaizdas (£) keičiant žiūrėjimo kampą virsta vienetu. Abiejose monetos pusėse iškaltas mikrotekstas. Averse smulkiomis raidelėmis užrašyta One pound (vienas svaras), o reverse – išleidimo metai.

Ar tikrai moneta geriausiai apsaugota?

Be visų išvardytų apsaugos priemonių, kurios dažniau būdingos kolekcinėms ar proginėms monetoms ir dėl kurių pinigų padirbinėtojams reikės gerokai pasukti galvą, pačioje monetoje yra paslėpta ir didelio saugumo savybė, kuri viešai neskelbiama. Tiesa, spėjama, kad karalienės atvaizdas yra tas slaptas kodas, kuris padengtas akiai nematomu pigmentu ir matomas tik su specialiu prietaisu (ultravioletinėje šviesoje).

Karališkoji monetų kalykla šios savybės nepatvirtino ir neatskleidė, vis dėlto aišku, kad ši moneta tikrai yra viena iš geriausiai apsaugotų monetų pasaulyje, o galbūt ir pati saugiausia. D. Britanija metė iššūkį viso pasaulio monetų gamintojams.

FacebookTwitterGoogle+