Geriausi banknotai pasaulyje.

Nuo 2004 m. Tarptautinė Banknotų Organizacija (International Bank Note Society arba IBNS) renka geriausius, gražiausius metų banknotus.

Nominuojami skirtingų šalių centrinių bankų per praėjusius metus išleisti banknotai. Pagrindinės sąlygos yra šios: nominuojami tik banknotai išleisti į apyvartą (ne pavyzdiniai ar proginiai) ir turi būti meniškai apipavidalinti ir/arba apsaugoti moderniomis apsaugos priemonėmis.

Jau įteikta 11 apdovanojimų, o daugiausia, tris, laimėjo Kazachstanas. Beje, Kazachstano pinigai laimėjo tris metus iš eilės (nuo 2011 iki 2013 metų).

Galerijoje galite apžiūrėti visų praėjusių metų nugalėtojus, bei paskaityti trumpus jų aprašymus.

2004 m. Pirmasis nugalėtojas 20 Kanados dolerių banknotas. Averse bene gražiausias kada nors pavaizduotas karalienės Elžbietos II portretas, o reverse Haidos kultūros įkvėptas dailininko Bilo Rydo piešinys. Tiems metams tai buvo vienas geriausiai apsaugotų banknotų.

2005 m. Farerų salų 1000 kronų banknotas. Šis banknotas išsiskiria savo dizainu. Piešinys darytas akvarele, o pagrindinio objekto – paukščio figūra pavaizduota iš nugaros ir nepilna. Taip pat ir kitos meninės detalės daro šį banknotą išskirtinį.

2006 m. Komorų salų 1000 frankų banknotas. Šios egzotiškos valstybės (ją galima rasti prie Madagaskaro salos) banknotas ir meniškai išskirtinis ir moderniai apsaugotas. Banknote vyrauja mėlyna ir žalia spalvos. Averse pavaizduota žuvis, kuri mokslininkų teigimu buvo išnykusi priešistoriniais laikais, bet pastaraisiais metais vėl atrasta būtent prie Komorų salų. Tai išgarsino valstybę. Reverse Komorų salų žvejys kanojoje. Taip pat ant abiejų banknotų pusių galima perskaityti rašytojo Mab Elhad poemos fragmentą šlovinančią šalį. Taip pat nepaisant to, kad banknoto vertė nebuvo labai didelė, jos apsaugai panaudotos iš tiesų modernios apsaugos priemonės.

2007 m. Škotijos 50 svarų banknotas. Šis banknotas dėmesio nusipelnė dėl savo lakoniško dizaino ir praeities bei dabarties derinimo. Averse pavaizduotas škotų rašytojas V. Skotas (1777 – 1832 m.). Nors šio žmogaus atvaizdas vaizduotas ne kartą, tai buvo pirmas kartas, kai panaudotas 1822 m. nutapytas sero Henrio Rėburno paveikslas. Banknoto averse XX a. 4 deš. Pastatytas Falkirko ratas – pirmasis pasaulyje laivų keltuvas. Banknoto dizainas labai patrauklus akiai, pats banknotas patogus naudoti ir gerai apsaugotas, todėl tais metais jis nugalėjo be konkurencijos.

2009 m. Bermudų 2 dolerių banknotas. Banknote aiškiai matyti keli ryškūs elementai: Bermudų mėlynasis paukštis (Sialia sialis) averse ir laikrodžio bokštas bei Neptūno statula reverse. Bet be jų yra ir daugiau smulkių detalių, kuriuos gana sunku iš pat pradžių įžiūrėti (pvz. mažytis karalienės Elžbietos II profilinis portretas, kuris vaizduojamas ir ant D. Britanijos pašto ženklų). Daug smulkių ir gražių dizaino elementų ir lėmė tų metų nugalėtoją. Tiesa, išskirtiniai ir apsaugos elementai, kurie atsižvelgiant į nedidelę banknoto vertę buvo tikrai modernūs.

2010 m. Ugandos 50 000 šilingų banknotas. Pirmą kartą geriausias banknotas buvo renkamas balsuojant IBNS nariams, o ne komitetui, todėl nenuostabu, kad buvo išrinktas šis banknotas. Visų pirma ryškus dizainas atkreipiantis dėmesį, aiškūs dizaino elementai, o ypatingas banknoto reversas, kuriame ryškiai ir netgi emocionaliai pavaizduota nykstanti sidabrunagarė gorila.

2011 m. Kazachstano 10 000 tengių banknotas. Tai buvo pirmas kartas (bet ne paskutinis), kai geriausiu banknotu išrinktas Kazachstano pinigas. Modernus dizainas, kai aversas (su „Kazak Eli“ paminklu ir Kazachstano žemėlapiu) vaizduojamas vertikaliai, o reverse piešti prezidento rūmai horizontaliai.

2012 m. Kazachstano 5000 tengių banknotas. Ir vėl Kazachstanas. Nuo 2011 m. laimėtojo šis banknotas skyrėsi nebent spalva ir smulkesniais dizaino elementas. Aversas vertikalus su „Kazak Eli paminklu“, Kazachstano žemėlapiu ir kitais elementais, reversas horizontalus su Kazachstano Nepriklausomybės paminklu ir viešbučio pastatu.

2013 m. Kazachstano 1000 tengių banknotas. Trečią kartą iš eilės nugalėjo Kazachstano tengė. Galbūt iš trijų iš tiesų pats gražiausias. Šiltos spalvos ir patrauklūs piešiniai išskyrė šį banknotą iš kitų. Averse be jau minėto „Kazak Eli“ paminklo, kultūrinis paminklas su senovės turkų raštu, o reverse senoviniai turkų karių piešiniai.

2014 m. Trinidado ir Tobago 50 dolerių banknotas. Paskutinis pernai metų laimėtojas – pirmasis iš laimėjusių plastikinis (polimerinis) banknotas. Gražus spalvinis derinys, smulkūs ir patrauklūs dizaino elementai. Averse raudonoji kinrožė, reverse karnavaliniu kostiumu (beje, laimėjusiu vietiniame festivalyje) ir centrinio banko pastatas. Plastikiniame langelyje iš abiejų pusių matyti skrendantis paukštis – raudongalvis kardinolas.

 

FacebookTwitterGoogle+