Brangiausi banknotai pasaulyje

  • D. Britanijos milijono svarų banknotas (1948 m.). Vos 9 tokio nominalo banknotai su serijos numeriais nuo 000001 iki 0000009 buvo išleisti 1948 m., kai Europoje, siekdama pagerinti jos ekonominę situaciją, JAV vykdė Maršalo planą. Šie devyni banknotai buvo išleisti, norint palengvinti didžiulių pinigų kiekio pervedimus į skirtingus bankus ir įmones. Galiojo šie banknotai vos šešias savaites. Kaip žinoma, oficialiai šiandien jų išliko vos du, todėl istorinė banknoto vertė yra didžiulė. 2011 m. aukcione vienas banknotas parduotas už 131 000 eurų.
  • 20 Zanzibaro rupijų banknotas (1908 m.). Zanzibaro valstybė garsi ne tik tuo, kad čia gimė garsusis muzikinės grupės „The Queen“ vokalistas Fredis Merkuris, bet ir tuo, kad čia buvo išleistas šiuo metu vertingiausias banknotas Afrikoje. Zanzibaras, kaip nepriklausoma valstybė egzistavo vos metus (nuo 1964 m.  iki 1964 m.), vėliau ji susijungė su Tanganika į Tanzanijos valstybę. Nuo XIX a. Zanzibaras egzistavo, kaip D. Britanijos protektoratas.  Ši valstybė leido ir savo pinigus ir netgi banknotus, kas XX a. pr. pasaulyje vis dar buvo gana retas reiškinys. 20 rupijų tuo metu buvo gana nemažos vertės pinigas, šiandien jų išliko labai nedaug ir vienas toks banknotas vertas apie 190 000 eurų. Tiesa, turėtų egzistuoti ir 50 rupijų banknotas, bet jis dar retesnis ir kainą nusakyti šiuo metu būtų sunku.
  • 1000 Australijos svarų banknotas (1924). Vienintelis išlikęs toks banknotas, kaip pavyzdys (SPECIMEN) buvo atspausdintas Melburne ir cirkuliavo ko gero trumpiausiai Australijos istorijoje. Banknotas buvo pristatytas visuomenei, bet jai skirtas nebuvo. Jis buvo sukurtas tik banko rezervas. Banknotų buvo atspausdinta daugiau, bet netrukus jie nustojo galioti. Išliko tik šis pavyzdinis banknotas, kuris 2009 m. parduotas už įspūdingą 1,2 milijono dolerių sumą.
  • 10 Australijos šilingų banknotas (1817 m.). Tai pirmasis žinomas spausdintas Australijos banknotas. Kuriantis Australijos kolonijai, ši nauja apgyvendinta teritorija neturėjo nei savų pinigų, nei pakankamai resursų jų leisti. Naujojo Pietų Velso bankas išleido 100 dešimties šilingų monetų vertės banknotų. Jų buvo išleista nedaug ir vėliau šios minties atsisakyta dėl banknotų nepatvarumo ir dėl to, kad tokie pinigai buvo lengvai padirbinėjami. Iki mūsų dienų išliko vos vienas toks banknotas ir vertas jis net apie 2 milijonus eurų.
  • 1000 JAV dolerių iždo bilietų banknotai (1890 ir 1891 m.). Patys brangiausi pasaulyje banknotai išleisti JAV. Abu banknotai panašūs vienas į kitą ir išvaizda ir verte. 1890 ir 1891 m. JAV valdžia išleido šiuos iždo bilietus, kaip tam tikrus sertifikatus skiriamus už iždui perduotas sidabrines monetas. Šie banknotai buvo gerokai didesni už įprastus, o dizainas primena įprastus JAV dolerių banknotus, ant kurių taip pat vaizduojami svarbūs JAV istoriniai veikėjai. Buvo išleisti 9 skirtingi iždo bilietų nominalai. Taip pat ir 1000 dolerių, ant kurių puikuojasi  karininko Džordžo Mido atvaizdas. Šis banknotas dar vadinamas „didžiuoju arbūzu“ dėl nulių esančių skaičiuje 1000 panašumo į arbūzus. Išliko vos septyni  tokie banknotai ir tik du iš jų buvo parduoti. 1891 m. laidos „didysis arbūzas“ 2013 m. parduotas už didžiulę 2,5 milijono dolerių sumą, o 1890 m. laidos už rekordinius 3,29 milijonus ir šiandien laikomas pačiu vertingiausiu banknotu pasaulyje.
FacebookTwitterGoogle+