Apie kiaulę taupyklę

Turbūt populiariausia taupyklės forma pasaulyje yra kiaulė taupyklė. Šios formos taupyklės ypač populiarios tarp vaikų, o kiaulė taupyklė apskritai yra tapusi taupymo simboliu. Šiandien tokios formos taupyklės gaminamos iš skirtingų medžiagų (pvz. plastiko), bet mums ko gero įprastos yra keramikinės (iš molio ar porceliano), kurias,prikaupus pinigų, reiktų sudaužyti.

Apskritai Vakarų Europoje taupyklės buvo gaminamos seniai. Seniausia tokia archeologų rasta buvo iš II a. pr. Kr. Senovės Graikijos. Jos forma priminė graikų šventyklą. Įvairiausių formų taupyklių randama ir iš Senovės Graikijos ir iš Senovės Romos laikų. Kiaulė taupyklė atsirado kur kas vėliau.

Angliškai kiaulė taupyklė –„ piggy bank“ šiandien reiškia kiaulės banką ar talpyklą. Iš tiesų šio termino kilmė kita. Terminas atsidaro prieš maždaug 600 metų, kai žmonės taip pat taupė pinigus. Dažniausiai pinigai buvo saugomi puoduose arba tiesiog moliniuose induose. Kadangi brangių medžiagų indams gaminti žmonės neturėjo, jie buvo gaminami iš oranžine spalva nudažyto pigaus molio, kuris tuo metu buvo vadinamas piggy (neaišku, kiek terminas susijęs su pačia kiaule), dėl to prigijo pavadinimas „piggy jar“ (molinis indas), o nuo XVIII a. pavadinimas supaprastintas į „pig jar“, vėliau pavadintas „pig bank“ (kiaulės bankas). Vėlesniais laikais taupyklės gamintos iš kitų medžiagų (stiklo, gipso ar pan.), todėl pagal pavadinimą keitėsi forma ir dažniausiai taupyklės priminė kiaulę. Ši forma išliko iki mūsų dienų.

Kiaulės formos taupyklės žinomos ir tolimuose kraštuose ir gamintos netgi anksčiau nei Europoje. Keliolika laukinės kiaulės formos taupyklių pagamintų iš terakotos (keramikos rūšies) aptikta Javos salyne. Tokios taupyklės buvo gaminamos XV a., tuometinėje Madžapahitos (šiandien Indonezija) karalystėje. Jų išliko nedaug, greičiausiai dėl to, kad jos buvo daužomos. Indoneziečiai netgi turi terminą „cèlèngan“, pažodžiui reiškiantį „panašumas su šernu“, o šiandien naudojamas kaip terminas santaupoms ir taupyklėms apibūdinti.

 

FacebookTwitterGoogle+